Kutse andmise alused

KUTSE ANDMISE ALUSED

Kutse andmise alusaktiks on kutseseadus, millest lähtudes korraldavad SA Kutsekoda, kutsevaldkondade kutsenõukogud ja kutsealade kutse andjad kutse andmist Eestis.

Kutseseadusega saab tutvuda Riigiteataja lehel siin.

Kinnisvara korrashoiu kutsealal kehtivad kutsestandardid, mis on leitavad Kutsekoja kutseregistri kutse andja kodulehelt siin.

Kinnisvara korrashoiu kutsealal reguleerivad lisaks kutseseadusele kutse andmist ka järgnevad alusdokumendid:

“Kinnisvara korrashoiu kutseala kutse andmise kord”, millega saab tutvuda siin.

“Teoreetiliste teadmiste testimise kord”, millega saab tutvuda  siin.

“Tasemetöö koostamise juhend”, millega saab tutvuda siin.

“Praktilise proovitöö juhend”, millega saab tutvuda siin.

“Kinnisvara korrashoiu kutseala hindamisstandardid”, millega saab tutvuda siin.

“EKKL kutsete andmise korra rakenduslik juhis”, millega saab tutvuda siin.

“EKKL iga-aastased täiendkoolituse nõuded”, millega saab tutvuda siin.

ÜLDTINGIMUSED
Esmakordsel taotlemisel esitatavad dokumendid

Kinnisvarahooldaja, tase 3; kinnisvarahooldaja, tase 4 ja kinnisvarahaldur, tase 5 kutsete taotlemiseks koolilõpetajana:

  • Kutseõppe tasemeõppe lõpetajate kutseeksamile registreerimiseks esitab kutseõppeasutus koondavalduse vastava eriala tasemeõppe õppekava täies mahus läbinud õppurite kohta.
  • Koondavaldusel märgitakse vähemalt järgmised andmed: taotleja ees- ja perenimi, isikukood, eksami keel, isikuandmete avalikustamine kutseregistris (jah/ei), paberkandjal kutsetunnistus (jah/ei), e-posti aadress, taotleja allkiri.

Kõigi all pool nimetatud kutsete taotlemiseks töömaailma taotlejana: 

a) digitaalselt allkirjastatud avaldus;
b) koopia isikut tõendavast dokumendist (pass või ID kaart);
c) tööalase tegevuse kirjeldus;
d) haridust, varasemat kvalifikatsiooni ja täiendõpet tõendavate dokumentide koopiad;
e) maksekorralduse või muu kinnitus kutse andmisega seotud kulude tasumise kohta;
f) muud KA poolt vajadusel nõutavad täiendavad dokumendid.

a) digitaalselt allkirjastatud avaldus;
b) koopia isikut tõendavast dokumendist (pass või ID kaart);
c) tööalase tegevuse kirjeldus;
d) haridust, varasemat kvalifikatsiooni ja täiendõpet tõendavate dokumentide koopiad;
e) maksekorralduse või muu kinnitus kutse andmisega seotud kulude tasumise kohta;
f) muud KA poolt vajadusel nõutavad täiendavad dokumendid.

Käesoleval ajal KA ei ole kutse esmataotlejatele määranud täienduskoolituse nõudeid, see tähendab, et hetkel on täienduskoolituse maht kutse esmataotlejale 0 akadeemilist tundi ja täienduskoolituse läbimist ei nõuta. Soovitav on taotlejal hinnata oma teadmisi ja omal valikul läbida kutseeksami edukaks sooritamiseks sobilikke täienduskoolitusi või täiendada oma teadmisi iseõppimise teel. 

Täienduskoolituste teemalised selgitused ja juhised töömaailma kutsetaotlejatele kutse
taastõendamisel

Sama olemasoleva kutse taastõendamisel on sõltuvalt taotletavast kutsest täienduskoolituse iga-
aastane nõutav maht töömaailma kutsetaotlejale 8-16 akadeemilist tundi erialast täienduskoolitust
ja 2-6 akadeemilist tundi vabakoolitust. Täpsemad nõuded kutsete kaupa on koondtabelina esitatud
alljärgnevalt:

Märkus: täiendõppe mahtu hinnatakse vaid akadeemilistes tundides (45 min). 

Kokkuvõttes peaks taastõendamise kutsetaotleja olemasoleva kutse kehtivuse (5 aastat) ajal läbima kokku vähemalt 40 akadeemilist tundi erialast täienduskoolitust ja sõltuvalt kutsest soovitavalt 10 – 30 akadeemilist tundi vabakoolitust. Erialaseks täienduskoolituseks kvalifitseeruvad koolitused, milliste õppekava on koolitaja poolt koostatud lähtudes taotletava kutse aluseks olevas kehtivas kutsestandardis esitatud erialasest kompetentsist. EKKL lehel koolituste valikus esitatud tunnustatud täiendkoolituse õppekavade puhul on EKKL poolt juba kontrollitud nende õppekavade osas erialase täienduskoolituse seos halduse või hoolduse või heakorra kutsete kompetentsile. Kõik muud täienduskoolitused kvalifitseeruvad vabakoolitusteks.

Kutsetaotleja on vaba valima koolitusteenuste turul pakutavate koolituste hulgast tema teadmiste arendamiseks ja ajakohasena hoidmiseks just talle sobilikke koolitusi. Koolituse valimisel tuleks kutse omajal jälgida, et ta iga-aastaselt valiks vähemalt 8 akadeemilist tundi mahus erialase täienduskoolituse, mis kvalifitseerub taotletava kutse suhtes erialaseks täienduskoolituseks. Taotleja võiks vajadusel seda täpsustada koolitajaga enne koolitusele registreerumist, kui ei ole tegemist EKKL poolt tunnustatud õppekava alusel pakutava täienduskoolitusega.

Samas võib kutsetaotleja mitte läbida täienduskoolitusi kutsetasemele nõutavas mahus ja sisus ning täiendada-ajakohastada oma erialaseid teadmisi iseõppimise korras, millisel juhul EKKL kutsekomisjon määrab esitatud kutsetunnistuse taotluse avalduse menetlemisel kutsetaotlejale hindamismeetodiks: kirjalik teoreetiliste teadmiste test.

Kutsetaotleja esitab kutse andmise voorus EKKL kutsekomisjonile taastõendamise kutsetunnistuse taotluse avalduse koos kõikide nõutavate lisadega, s.h. ka viimase 5 aasta jooksul läbitud täienduskoolituste läbimist tõendavate tunnistuste ja/või tõendite koopiad ja Lisa 3 vormi kohaselt täidetud läbitud täienduskoolituste koondtabeli ning tööalase tegevuse kirjelduse (CV). Kutsekomisjon kontrollib ja selgitab välja nende põhjal avalduse menetluse käigus kutsetaotleja  poolt läbitud erialased täiendus- ja vabakoolitused ja nende mahud ning kutse kehtivuse ajal kutsealal töötamise aja mahu (nõutav vähemalt pool kutsetunnistuse kehtivuse ajast). Lähtudes nendest andmetest kutsekomisjon kaalutleb ja teeb kutse andmise või mitteandmise otsuse kutsetaotleja poolt esitatud dokumentide alusel (kutse andmine kutsetaotleja poolt kõikide nõuete täitmise tõendamise korral) või määrab taotleja kutsevastavuse täiendavaks hindamiseks sõltuvalt taotletavast kutsest hindamismeetodi(d) valikust:

  • kirjalik teoreetiliste teadmiste test; 
  • kirjalik tasemetöö koos kaitsmisega;  
  • proovitöö;  
  • või kombinatsioon loetletud hindamismeetoditest.  

Kui taastõendaja ei oma nõutavat kehtivat kutsetunnistust või kutsetunnistuse kehtivuse lõppemise tähtajast on möödunud rohkem kui 1 aasta või ta ei ole töötanud kinnisvara korrashoiu alal vähemalt poole talle eelnevalt antud kutsetunnistuse kehtivusajast või ta ei ole täitnud KA iga-aastase täiendkoolituse nõuet, rakendatakse taotleja kompetentsuse hindamisel vastavaid kutse esmakordse taotlemise eeltingimusi.

KUTSE TAOTLEMISE EELTINGIMUSED VASTAVALT KUTSEALALE

Vastavalt kinnisvara korrashoiu kutseala kutse andmise korrale, jagunevad kutse taotlemise ning taastõendamise tingimused tasemeti järgnevalt:

Kinnisvarahooldaja, tase 3

Esmataotleja peab:

a) olema lõpetanud kinnisvarahooldaja, tase 3 kutseõppe õppekava;

VÕI

b) omama vähemalt põhiharidust ja vähemalt 1-aastast pidevat erialast töökogemust kinnisvarahoolduse valdkonnas viimase 5 aasta jooksul. 

Taastõendaja peab:

olema töötanud kinnisvarahoolduse alal vähemalt poole talle eelnevalt antud Kinnisvarahooldaja, tase 3 kutsetunnistuse kehtivusajast ning täitnud KA iga-aastased täiendkoolituse nõuded, kusjuures kutsetunnistuse kehtivuse lõppemisest ei tohi olla möödunud rohkem kui 1 aasta.

Esmataotleja peab:

a) olema lõpetanud kinnisvarahooldaja, tase 4 kutseõppe õppekava;

VÕI

b) omama vähemalt põhiharidust ja vähemalt 2-aastast pidevat erialast töökogemust kinnisvarahoolduse valdkonnas viimase 5 aasta jooksul.

Taastõendaja peab:

olema töötanud kinnisvarahoolduse alal vähemalt poole talle eelnevalt antud Kinnisvarahooldaja, tase 4 kutsetunnistuse kehtivusajast ning täitnud KA iga-aastased täiendkoolituse nõuded, kusjuures kutsetunnistuse kehtivuse lõppemisest ei tohi olla möödunud rohkem kui 1 aasta.

Esmataotleja peab:

a) omama ühte kehtivat järgmist kutsetunnistust:

  • Kinnisvarahaldur, tase 5 või
  • Kinnisvara haldusjuht, tase 6

VÕI

b) omama vähemalt keskharidust ja vähemalt 2-aastast erialast töökogemust kinnisvara korrashoiu valdkonnas viimase 5 aasta jooksul.

Taastõendaja peab:

olema töötanud kinnisvara korrashoiu alal vähemalt poole talle eelnevalt antud Korteriühistujuht, tase 4 kutsetunnistuse kehtivusajast ja täitnud KA iga-aastased täiendkoolituse nõuded, kusjuures kutsetunnistuse kehtivuse lõppemisest ei tohi olla möödunud rohkem kui 1 aasta.

Esmataotleja peab omama vähemalt keskharidust ja vähemalt 1-aastast pidevat erialast töökogemust kinnisvara korrashoiu valdkonnas.

Taastõendaja peab olema töötanud kinnisvara korrashoiu alal vähemalt poole talle eelnevalt antud kinnisvarahaldur, tase 4 kutsetunnistuse kehtivusajast ning täitnud KA poolt määratud iga-aastased täiendkoolituse nõuded, kusjuures kutsetunnistuse kehtivuse lõppemisest ei tohi olla möödunud rohkem kui 1 aasta.

Esmataotleja peab:

a) olema lõpetanud kinnisvara tehnohoolduse meistri, tase 5 õppekava alusel kutsekooli ning omama vähemalt 2-aastast pidevat erialast töökogemust kinnisvarahoolduse valdkonnas;

VÕI

b) omama varasemalt tõendatud Kinnisvarahooldaja, tase 4 kutsekvalifikatsiooni ja vähemalt 3-aastast pidevat erialast töökogemust kinnisvarahoolduse valdkonnas.

VÕI

c) omama vähemalt keskharidust ja vähemalt 4-aastast pidevat erialast töökogemust kinnisvarahoolduse valdkonnas viimase 7 aasta jooksul.

Taastõendaja peab:

olema töötanud kinnisvara tehnohoolduse alal vähemalt poole talle eelnevalt antud Kinnisvara hooldusmeister, tase 5 või Kinnisvara tehnohoolduse meister, tase 5 kutsetunnistuse kehtivusajast ning täitnud KA iga-aastased täiendkoolituse nõuded, kusjuures kutsetunnistuse kehtivuse lõppemisest ei tohi olla möödunud rohkem kui 1 aasta.

Esmataotleja peab: 

a) olema lõpetanud kinnisvara heakorrameister, tase 5 õppekava alusel kutsekooli ning omama vähemalt 2-aastast pidevat erialast töökogemust kinnisvarahoolduse valdkonnas;

VÕI

b) omama varasemalt tõendatud Kinnisvarahooldaja, tase 4 kutsekvalifikatsiooni ja vähemalt 3-aastast pidevat erialast töökogemust kinnisvarahoolduse valdkonnas;

VÕI

c) omama vähemalt keskharidust ja omama vähemalt 4-aastast pidevat erialast töökogemust kinnisvarahoolduse valdkonnas viimase 7 aasta jooksul.

Taastõendaja peab: 

olema töötanud kinnisvara heakorra alal vähemalt poole talle eelnevalt antud Kinnisvara hooldusmeister, tase 5 või Kinnisvara heakorrameister, tase 5 kutsetunnistuse kehtivusajast ning täitnud KA iga-aastased täiendkoolituse nõuded, kusjuures kutsetunnistuse kehtivuse lõppemisest ei tohi olla möödunud rohkem kui 1 aasta.

Esmataotleja peab: 

a) omama vähemalt keskharidust ja vähemalt 2-aastast pidevat erialast töökogemust kinnisvara korrashoiu valdkonnas;

VÕI

b) omama varasemalt tõendatud Kinnisvarahaldur, tase 4 kutsekvalifikatsiooni ja vähemalt 3-aastast erialast töökogemust kinnisvara korrashoiu valdkonnas viimase 7 aasta jooksul;

VÕI

c) olema lõpetanud kinnisvarahaldur, tase 5 õppekava järgse kutseõppe.

Taastõendaja peab:

olema töötanud kinnisvara korrashoiu alal vähemalt poole kinnisvarahaldur, tase 5 kutsetunnistuse kehtivusajast ning täitnud KA iga-aastased täiendkoolituse nõuded, kusjuures kutsetunnistuse kehtivuse lõppemisest ei tohi olla möödunud rohkem kui 1 aasta.

Esmataotleja peab: 

a) omama kinnisvara korrashoiu alast kõrgharidust ja vähemalt 3-aastast erialast töökogemust kinnisvara korrashoiu valdkonnas viimase 7 aasta jooksul;

VÕI

b) omama varasemalt tõendatud Kinnisvarahoolduse, tase 5 kutsekvalifikatsiooni ja vähemalt 5-aastast erialast töökogemust kinnisvara korrashoiu valdkonnas viimase 7 aasta jooksul.

Taastõendaja peab: 

olema töötanud erialal vähemalt poole talle eelnevalt antud Kinnisvara hooldusjuht, tase 6 kutsetunnistuse kehtivusajast ja täitnud KA iga-aastased täiendkoolituse nõuded, kusjuures kutsetunnistuse kehtivuse lõppemisest ei tohi olla möödunud rohkem kui 1 aasta.

Esmataotleja peab:

a) omama kõrgharidust  ja vähemalt 3-aastast erialast töökogemust kinnisvara korrashoiu valdkonnas viimase 7 aasta jooksul;

VÕI

b) omama varasemalt tõendatud Kinnisvarahaldur, tase 5 kutsekvalifikatsiooni ja vähemalt 5- aastast erialast töökogemust kinnisvara korrashoiu valdkonnas viimase 7 aasta jooksul;

VÕI

c) omama kinnisvara korrashoiu alast kõrgharidust ja vähemalt 1-aastast erialast töökogemust kinnisvara korrashoiu valdkonnas.

Taastõendaja peab:

olema töötanud kinnisvara korrashoiu alal vähemalt poole kinnisvara haldusjuht, tase 6 kutsetunnistuse kehtivusajast ja täitnud KA iga-aastased täiendkoolituse nõuded, kusjuures kutsetunnistuse kehtivuse lõppemisest ei tohi olla möödunud rohkem kui 1 aasta.

🍪 Me hoolime Teie privaatsusest!

Meie veebileht kasutab küpsiseid, et pakkuda Teile parimat võimalikku kasutuskogemust. Küpsised aitavad meil veebilehte optimeerida, analüüsida lehe kasutamist ja kohandada sisu vastavalt Teie huvidele. Privaatsuspoliitika